امروز طیف وسیعی از کفپوش‌ها با رنگ و نقش چوبی در بازار رخ می‌نمایند، که مخاطب را با این سوال مواجه می‌کند: کدام را بخرم؟
در این مقاله قصد داریم جواب این سوال را برای شما، ساده و صمیمی بیان کنیم.
در یک تقسیم‌بندی اعتباری،‌ کفپوش با نقش چوب به سه دسته تقسیم می‌شود: پارکت، لمینیت، وینیل.دسته اول پارکت‌ها هستند که از چوب طبیعی به‌صورت یکپارچه یا چندلایه‌ی به‌هم‌چسبیده ساخته شده‌اند.دسته دوم لمینیت‌ها هستند که از چسباندن یک لایه با طرح چوب بر روی ورق‌های MDF ساخته می‌شوند.دسته سوم وینیل‌ها هستند که از چسباندن لایه‌ای با طرح چوب روی صفحه‌ای از جنس وینیل پایه ساخته می‌شوند.هرکدام از این دسته‌ها به نوبه خود به زیردسته‌هایی تقسیم می‌شوند که بررسی آنها در این مقاله نمی‌گنجد.
با معرفی سه دسته فوق، حال باید به سوالاتی بپردازیم که در انتخاب یکی از آنها تاثیرگذار خواهد بود.
سوال اول؛ بودجه شما چقدر است؟
بودجه مهمترین معیار تصمیم‌گیری در هر خریدی است. از نام و مشخصات این سه دسته می‌توان متوجه شد که پارکت گران‌ترین و کفپوش‌های وینیل ارزان‌ترین انتخاب برای شما خواهند بود.
سوال دوم؛ آیا محل نصب کفپوش در معرض رطوبت است؟
اگر جواب این سوال آری‌ست، گزینه شما به کفپوش وینیل محدود می‌شود. به خاطر داشته باشید لمینیت و پارکت تا حد زیادی در برابر آب مقاومت دارند. برای مثال ریختن نوشیدنی روی سطح پارکت یا لمینیت، آسیبی به آن نخواهد زد؛ ولی نفوذ رطوبت بالارونده (مثلا در تماس با خاک یا کف عایق‌بندی نشده) یا غرق شدن در آب، به آنها آسیب می‌زند.
سوال سوم؛ پیش‌بینی شما برای تعمیرات و نگهداری سطح چیست؟
این سوال از این بابت مهم است که روش تعمیر و نگهداری این محصولات متفاوت است.در پارکت با ساب‌زدن می‌توان خط و خش‌ها را از بین برد و با اندکی واکس‌زدن آن را به شکل روز اول برگرداند.لمینیت غالبا در صورت آسیب‌دیدگی تعویض می‌شود و نمی‌تواند مورد تعمیر جزئی قرار گیرد. برای این کار، قطعه یا تایل آسیب‌دیده را، با باز کردن تمام سطح پوشیده شده با لمینیت خارج کرده و تایل جدید را جایگزین می‌کنند.کفپوش‌های وینیل با چسب بسیار محکمی به کف متصل می‌شوند و برای تعمیرات گریزی از تعویض آنها ندارید.
به این ترتیب اگر به این فکر هستید که پس از مدتی نیاز به تعمیر دارید، وینیل خیلی پردردسر و پارکت کم‌دردسرترین متریال است. البته در مورد پارکت به یاد داشته باشید که همواره هزینه تعمیر و نگهداری بالایی برای مصرف‌کننده خواهد داشت.